Bergüzar Korel Boyu, Kilosu, Yaşı, Kazancı, Sevgilisi, Biyografisi

Kısaca Hayatı (Biyografi)

Bergüzar Gökçe Korel Ergenç, kısaca Bergüzar Korel, 27 Ağustos 1982 tarihinde İstanbul’da doğdu. Tanju Korel ve Hülya Darcan çiftinin kızıdır. Girit, Rumeli ve Arnavut kökenli olan Korel, çocukluğunu Ulus’ta geçirdi. İlköğrenimini Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu’nda, ortaöğrenimini Yıldız Koleji’nde tamamladı. Kolejden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu.

Üniversiteden önce profesyonel olarak voleybol oynayan Korel, okul hayatı boyunca birçok oyun ve kısa filmde rol aldı. Devlet Tiyatrosu Kuvâ-yi Milliye oyununda yardımcı oyuncu olarak yer aldı. Ayrıca, Nicole Kidman ve Tom Hanks’in oyuncu koçluğunu yapan Susan Baston ile çalıştı ve Özay Fecht’in workshop çalışmalarına katıldı. Bergüzar Korel, ilk dizi rolünü 1998 yapımı “Kırık Hayatlar”da aldı. Ardından, 2006 yapımı “Kurtlar Vadisi: Irak” filminde Leyla karakteriyle izleyicilerin karşısına çıktı. Bu filmde rol teklifi aldığında babası Tanju Korel’in sağlık durumu kritik seviyedeydi. Annesinin teşvikiyle rolü kabul etti ve Arapça bilmese de bu zorlu rolü başarıyla üstlendi. Film gişe rekorları kırarak büyük başarı elde etti.

Korel, aynı yıl “Zeytin Dalı” dizisinde İklim karakterini canlandırdı ve birçok reklam filminde rol aldı. Ancak, asıl büyük çıkışını Kanal D’de yayımlanan ve 2006’nın en fazla reyting alan dizisi olan “Binbir Gece”de Şehrazat Evliyaoğlu rolüyle yaptı. Bu rolde gösterdiği performansla 2006 Altın Kelebek En Başarılı Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Sosyal sorumluluk projelerinde de aktif olarak yer alan Korel, Yapı Kredi ve TEGV iş birliğiyle hayata geçirilen “Okuyorum Oynuyorum” projesinde çocuklarla Sokak Tiyatroları düzenledi ve onlara oyuncu koçluğu yaptı.

“Binbir Gece” dizisinden sonra gelen film ve program tekliflerini değerlendiren Korel, Star TV’de “Çocuktan Al Haberi” isimli yarışma programını sundu. Tolgahan Sayışman ile “Aşk Geliyorum Demez” adlı romantik komedi filminde rol aldı. Ayrıca, “Casus Kızlar” adlı çizgi filmde “Sam” karakterini seslendirdi.

2010-2011 yılları arasında Bülent İnal ile başrolünü paylaştığı “Bitmeyen Şarkı” dizisinde rol aldı. Aynı dönemde, Show TV’de yayımlanan “Muhteşem Yüzyıl” dizisine konuk oyuncu olarak katıldı ve Monica Teresse karakterini canlandırdı. 2012-2015 yılları arasında ATV’de yayımlanan “Karadayı” dizisinde Kenan İmirzalıoğlu ile başrolü paylaştı ve Hâkime Hanım Feride Şadoğlu karakterini canlandırdı. 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ve Kadın Dünyaya Dokundu ana teması doğrultusunda jüri üyesi olarak görev yaptı. 2016-2018 yılları arasında Kanal D’de yayımlanan “Vatanım Sensin” dizisinde eşi Halit Ergenç ile başrol oynadı.

Bergüzar Korel, 21 Şubat 2020 tarihinde “Aykut Gürel Presents Bergüzar Korel, Vol. 2” isimli stüdyo albümünü yayınladı. Albümde Özdemir Erdoğan, Levent Yüksel, Sezen Cumhur Önal, Mustafa Sandal ve Mazhar Alanson gibi sanatçıların eserlerini caz türünde yeniden yorumladı. Bergüzar Korel, 2009 yılında tiyatro ve sinema oyuncusu Halit Ergenç ile evlendi. Çiftin, 2010 yılında Ali isminde bir erkek çocuğu, 2020 yılında Han isminde ikinci erkek çocuğu ve 2021 yılında Leyla isminde bir kız çocuğu dünyaya geldi.

 

 

Adı Soyadı Bergüzar Korel
Tam Adı Bergüzar Gökçe Korel
Doğum Tarihi 27 Ağustos 1982
Yaşı (2024) 41 yaşında
Doğum Yeri İstanbul, Türkiye
Boyu 1.81 m veya 181 cm
Kilosu 60 kg
Göz Rengi Kahverengi
Saç Rengi Siyah
Güneş Burcu İkizler
Eşi Halit Ergenç (e. 2009)
Eğitim Tiyatro Mezunu
Ayakkabı Numarası 38
Çocukları Ali Ergenç, Han Ergenç
Mesleği Oyuncu – Manken

Tam Adı

Bergüzar Gökçe Korel Ergenç

Doğum Tarihi

27 Ağustos 1982

Yaşı

41 yaşında

Doğum Yeri (Nereli)

İstanbul, Türkiye

Boyu

1.81 m veya 181 cm

Kilosu

60 kg

Göz Rengi

Kahverengi

Saç Rengi

Siyah

Güneş Burcu

İkizler

Eşi

Halit Ergenç (e. 2009)

Eğitim

Tiyatro Mezunu

Ailesi

  • Ebeveynleri: Hülya Darcan, Tanju Korel
  • Kardeşleri: Zeynep Korel
  • Çocukları: Ali Ergenç, Han Ergenç

Ayakkabı Numarası

38

Mesleği

Oyuncu – Manken

 

Yorum yapın

infopaylasim.com Kedi isimleri/