Arzu Okay Boyu, Kilosu, Yaşı, Kazancı, Sevgilisi, Biyografisi

Kısaca Hayatı (Biyografi)

Arzu Okay, Türk sinemasının önemli oyuncularından biri olarak tanınan bir sanatçıdır. 23 Haziran 1955 tarihinde Perşembe günü İstanbul’da doğmuştur. Annesi ile şoför olan babası 10 aylıkken boşanan Arzu Okay, Mecidiyeköy Lisesi’nde okudu ancak okulu tamamlayamamıştır. Sinemaya olan ilgisi genç yaşlarda başlayan Okay, 1969 yılında bir fotoğraf romanında Zeki Müren ile yer alarak dikkat çekmiş ve Saklambaç gazetesinin düzenlediği 1970 yılı yarışmasında birinci seçilmiştir. Ardından İtalya’da düzenlenen bir yarışmada dördüncü olmuştur.

Oyunculuk kariyerine Ayhan Işık ile başrolünü paylaştığı “Ölünceye Kadar” adlı film ile adım atan Arzu Okay, 1970’lerin seks furyası döneminde vamp kadın rolleriyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Liseyi dışarıdan bitirme kararı alarak dersler almış ve eşiyle birlikte deri işi yaparak geçimini sağlamıştır. 22 yaşında İngiltere’ye giderek 7 ay boyunca İngilizce öğrenmiş ve daha sonra şarkıcılık yapmaya başlamıştır. İbrahim Tatlıses’in de yer aldığı bir kadro ile Anadolu turnesine çıkmıştır.

Sinemayı bıraktıktan sonra 1984 yılında Paris’e taşınan Arzu Okay, dericilik üzerine ticaret yapmış ve 1984-1986 yılları arasında Paris’te iş yeri açmıştır. 1990 krizinde zorlu bir süreç geçirmiş ancak tekrar toparlanmayı başarmıştır. 1985 yılında bir Fransız ile evlenmiş ve 7 yıl süren bir evlilik yaşamıştır. Bu evlilikten ressam Eda Su Neidik adında bir kızı bulunmaktadır.

Sanat yaşamında birçok başarıya imza atan Arzu Okay, 2012 yılında 10. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde Onur Ödülü almış ve 2013 yılında Erzurum’da düzenlenen Uluslararası Dadaş Film Festivali’nde sunuculuk yapmıştır. Ayrıca 2015 yılında oyuncu ve yazar Görkem Yeltan’ın yönettiği “Yemekteydik ve Karar Verdim” adlı sinema filminde başrol oynamıştır.

Arzu Okay, Türk sinemasının köklü isimlerinden biri olarak hem kariyeri hem de kişisel hayatıyla iz bırakmış bir sanatçıdır. Bugün 69 yaşında olan Okay, kahverengi gözlere ve siyah saçlara sahiptir. Yengeç burcu olan sanatçı, eğitim hayatını Mecidiyeköy Lisesi’nde tamamlamıştır ve oyunculuk kariyerinde başarılarını sürdürmektedir.

 

Adı Soyadı Arzu Okay
Tam Adı Arzu Okay
Doğum Yeri/Nereli İstanbul / Türkiye
Doğum Tarihi/Yılı 23 Haziran 1955
Yaşı/Kaç Yaşında 69 yaşında
Boyu/Boyu Kaç 1.70 m
Kilosu/Kaç Kilo 66 kg
Göz Rengi Kahverengi
Saç Rengi Siyah
Güneş Burcu Yengeç
Eşi Ahmet Neidik (e. 1985; b. 1992)
Eğitim Mecidiyeköy Lisesi
Ayakkabı Numarası 39
Çocukları Eda Su Neidik
Mesleği Oyuncu

Tam Adı

Arzu Okay

Doğum Yeri/Nereli

İstanbul, Türkiye

Doğum Tarihi/Yılı

23 Haziran 1955

Yaşı/Kaç Yaşında

69 yaşında

Boyu/Boyu Kaç

1.70 m

Kilosu/Kaç Kilo

66 kg

Göz Rengi

Kahverengi

Saç Rengi

Siyah

Güneş Burcu

Yengeç

Eşi

Ahmet Neidik (e. 1985; b. 1992)

Eğitim

Mecidiyeköy Lisesi

Ayakkabı Numarası

39

Çocukları

Eda Su Neidik

Mesleği

Oyuncu

Yorum yapın

infopaylasim.com Kedi isimleri/