Pelvik İnflamatuar Nedir?Belirtileri Nelerdir?

Pelvik İnflamatuar enfeksiyona bağlı bir rahatsızlıktır. Erken teşhis edilmesi daha ciddi sorunların önüne geçilebilmesi için oldukça önemlidir. Pelvik inflamatuar belirtileri ve nedenleri ile ilgili verdiğimiz bilgileri dikkate alarak, erken dönemde tedavi olma şansını yakalayabilirsiniz.

Pelvik İnflamatuar Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalığı (PID), rahim, tüpler, yumurtalıklar ve karın zarından oluşan üst genital sistemin enfeksiyonudur. Rahmin iç tabakasında meydana gelen enfeksiyona endometrit, tüplerde oluşan enfeksiyona ise salpenjit adı verilir. Karını kaplayan zarda oluşan enfeksiyona periton denir. Bu enfeksiyonların kombinasyonuna ise Pelvik İnflamatuar denir.

Pelvik İnflamatuar Nedenleri Nelerdir?

Daha çok mikrobik etkenlerin alt genital sistemden (Vajina) yukarı çıkmasıyla hastalık oluşur. Nadiren de olsa kürtaj, aşılama, histerosalpingografi ve spiral takılması pelvik inflamatuara neden olabilmektedir. Bağırsaklarda oluşan rektosigmoidit ya da divertikülit gibi enfeksiyon rahatsızlıkları da bu hastalığı tetikleyebilir.Bu hastalık birden çok mikrobik neden sonucunda meydana gelir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık

Pelvik İnflamatuar (PID) Nedenleri Nelerdir?

 1. Erken yaşta cinsel ilişki,
 2. Regli döneminde cinsel ilişki,
 3. Daha önce bu hastalığı geçirmiş olmak,
 4. Birden fazla seksüel partner,
 5. Spiral kullanımı,
 6. Alkol ve sigara kullanımı,
 7. Cinsel yolla bulaşabilen hastalıkların var oluşu,
 8. Seksüel partnerin yaşlı olması,
 9. Bakteriyel vaginozis,
 10. Kondom kullanmamak

Belirtileri Nelerdir?

Hastalık farklı belirtilerle kendini gösterebilir. Bu belirtilerin en önemlileri; kasık ağrısı, karın ağrısı, ilişki sırasında ağrı (disparoni), vajinal akıntı, bel ağrısı, ateş, bulantı ve kusmadır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın kesin teşhisinden sonra tedaviye, hastalığa neden olan faktör göz önüne alınarak başlanır. Ağızdan, damar ya da kas içine yapılan antibiyotik ile tedavi uygulanır. Genel olarak antibiyotik tedavisi 14 gün sürer. Tedavi süresince cinsel ilişki yasaklanır. Eğer apse tespit edilirse operasyon gerekli görülebilir.

Pelvik inflamatuar hastalığı sonrasında bazı komplikasyonlar görülebilir. Bunlar; dış gebelik, kısırlık, karın içi ve pelvik yapışkanlık, tubo-ovarian abse, yaygın peritonit (karın zarı yangısı), Fitz-Hugh Curtis Sendromu (Karaciğer çevresinde yapışkanlık ve inflamasyon meydana gelmesi), sepsis ve kronik pelvik ağrıdır.

Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

 1. Öncelikle kişisel temizliğe dikkat etmeniz gerekmektedir. Kullanacağınız kişisel bakım ürünlerinin, vajina florasının doğal dengesini bozmadığından emin olmalısınız.
 2. Menstrual periyod ya da vajinal akıntıda bir problem gözlemlerseniz doktorunuza başvurmalısınız.
 3. Jinekolojik kontrollerinizi aksatmamalısınız. Erken teşhis sayesinde birçok ciddi sağlık sorunundan kurtulmuş olursunuz.
 4. Günde bir fincan adaçayı içmeyi ihmal etmemelisiniz. Adaçayı adet dönemlerini düzenleyici, şişkinlikten koruyucu, su tutulmasını engelleyici ve ağrıyı hafifletici özellikleriyle kadın sağlığı konusunda oldukça yardımcı bir çaydır.

Eğer kendinizde bu belirtileri farkettiyseniz zaman kaybetmeden bir uzmana danışmanızı ve erken dönemde bu hastalığın tedavi edilmesini sağlamanızı öneririz.

Yorum yapın