Natamisin Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Günümüzde sık kullanılan ilaçlardan olan natamisin nedir, sorusu birçok insanın merak ettiği bir konudur. Sağlık sektörü gün geliştikçe ilerlerken, teknolojinin imkanlarından son derecede faydalanan bu sektörün en büyük destekçisi ise ilaç sektörüdür. İlaçlar, insanların sağlığına kavuşması için veya hasta olmaması için geliştirilen kimyasal maddelerdir.

natamisin nedir

Natamisin içeren ilaçlar genellikle “PIM” ile başlar. Buradan yola çıkarak Natamisin’in ilaç içerisinde olup olmadığı gözlemlenebilir.

Laboratuvar ortamında geliştirilen ilaçlar, yan etkileri gözlemlendikten sonra insanların kullanımına sunulur. Natamisin de bu ilaçlardan birisir. Diğer adı Pimarisin olan ilaç, mantar tedavisinde sık sık kullanılır. Antifungal ilaç ailesinin üyelerinde olan Natamisin, göz çevresinde yaygın olarak görülen mantar hastalığına karşı geliştirilmiştir.

Göz Sağlığı

Buna göz kapakları, konjuktiva ve kornealar da dahildir. Bu ilaç 1955 yılında ABD’de keşfedilmiş 1978 yılında ise onaylanarak insanların kullanımına sunulmuştur. Günümüz gıda sektörü daha çok hazır ürünler üzerine kurulmuştur. Mantar ve küf düşmanı olan Natamisin, bu sektörde oldukça sık olarak kullanılmaktadır.

Natamisin Nedir ? Kullanım Alanları Nelerdir?

Natamisin, belirtildiği gibi göz çevresinde meydana gelen mantarları engellemek için 1955 yılında geliştirilen bir ilaçtır. O yıldan günümüze aktif olarak kullanılmaktadır. Bu ilaç; krem, topikal ya da pastil olarak ve bunlara ek göz damlası olarak da kullanılabilmektedir.

Natamisin, sağlık sektörünün yanında gıda sektöründe de sık sık kullanılmaktadır. Bu sebeple Natamisin nedir, sorusuna birkaç cevap verilebilir. Küflenme, yiyeceklerde ortaya çıkan mantarların sebep olduğu bir durumdur. Bu noktada Natamisin, küf ve maya önleyici olarak kullanılmaktadır.

natamisin nedir?
Natamisin nedir?

Natamisin, küflenmeye müsait olan et ve süt ürünlerinde sık sık kullanılmaktadır. Sosis, sucuk ve peynir en sık kullanıldığı gıdalardandır. Bunların yanında; şarap,meyve suları ve yoğurtta Natamisin kullanımı yaygındır.Bu mantar önleyici olarak bilinen ilaç, gıdaların üzerine püskürtme yolu ile ya da gıdaların içine ilave edilerek kullanılmaktadır.

1 – Natamisin Nasıl Kullanılır?

Küf Önleyici İlaç Nasıl Kullanılır?

Natamisin nedir, sorusunun cevabı kadar Natamisin kullanımı başlığının içeriğini de bilmek gerekir. Natamisin E235 olarak da bilinen bu ilaca katkı maddesi de denmektedir. Gıdaların raf ömrünü uzatması için kullanılan Natamisin, insan sağlığı açısından zararlı olabilir. Bu sebeple bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır. Bir insanın günlük Natamisin kullanımı 0,3mg/kg’ı geçmemelidir.

Et ürünleri, süt ürünleri, hayvansal gıdalar, yağlar, abur cuburlar kısacası ambalajlı çoğu üründe Natamisin kullanılır. Yani yukarıda belirtilen miktar, çoğunlukla geçilmektedir.

2 – Natamisin Zararları Nelerdir?

Zararları Nelerdir?

Natamisin’in insan sağlığı açısından birçok zararı bulunmaktadır. Bazı sağlıkçılar Natamisin’in vücuttan direkt olarak atıldığını savunur. Ancak bu araştırmacıları Natamisin nedir konusu tam bilmediği açıkça ortadadır. Yapılan bilimsel bir araştırmada 300 mg ile 400 mg Natamisin, denek insanlara verilir. İlerleyen süreçte deneklerde; deri dökülmesi, kaşıntı, mide bulantısı, ishal ve egzama gözlenir.

Bilimsel şekilde olayı ele alacak olursak; gıda üzerinde yer alan küfler, sağlık açısından önemlidir. İyi huylu küfler insan sağlığına olumlu etki ederken kötü huylu küfler insan sağılığına zarar verir. Bahsi geçen küfler çoğu sıcaklığa uyum sağlayarak toksin yani diğer adıyla mikotoksin üretirler. Oldukça fazla üretilen bu madde insan vücudunda kansere sebep olabilir.

Hücre

Gıdanın her bölgesine dağılan küfler, temizlense bile bıraktığı mikotoksinler temizlenemez. Natamasin nedir sorusunun ise tam bu bölümde akademik bir cevabı vardır. Natamisin; hücre zarında bulunan steroller ve egrosteroller ile birleşerek hücrenin geçirgenlik mekanizmasına zarar verir. Bundan kaynaklı olarak hücrede katyon sızıntısı başlar ve sert bir pH düşüşü meydana gelir.

Natamisin, gıdaları istila eden küf ve mantarlara karşı anti bir ilaç niteliğindedir. Bu maddelerin gıdalarda barınmasına izin vermez. Doğal olmayan yani insan eliyle üretilen bu ilaç çoğu yapay ilaç gibi insan sağlığı üzerinde birtakım zararları bulunur. Ancak; gıdaların korunabilmesi ve içerisindeki zararları maddelerden arındırılması için bu özelliği, genellikle göz ardı edilir.

3 – Natamisin Nedir ? Natamisin Fiyat

Natamisin Fiyatları

Natamisin fiyatı gıda üreticileri için oldukça önemlidir. Çünkü bu ilaç, çoğu gıda ürününde kullanılmaktadır. Farklı markaların ürettiği Natamisin, doğal olarak farklı fiyatlarla satılmaktadır. Ortalama olarak Türkiye’de 100 gr Natamisin, 838 TL ye satılmaktadır.

Natamisin konusu ile beraber zararları ve faydaları da en merak edilen konulardandır. Bu ilaç üzerinde çeşitli bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalarda genellikle insan vücuduna zararlı etki ettiği görülmüştür. Ancak gıdaların korunması için de kullanımı şart gözü ile bakılmaktadır. Natamisin, laboratuvar ortamında geliştirilen her ilaç gibi zararlı ve yararlı etkileri bilinerek kullanılmalıdır.

Yorum yapın