Dexofen 25 Mg Nedir ? Dexofen 25 Mg Ne İşe Yarar ?

Son zamanlarda uzmanlar tarafından hastalara sıkça yazılan Dexofen nedir ve dexofen 25 mg ne işe yarar? Dexofen diş ağrısı,boğaz ağrısı ve grip gibi birçok ağrıda kullanılan bir tür ağrı kesici ilaçtır. Normal ağrı kesicilerden farklı olarak vücudun neredeyse bütün bölgesindeki ağrılarda kullanılır. Sırt ağrılarında da kullanılsa da genellikle arveles ilacının muadili olarak bilinir ve diş ağrıları için yazılır. 

dexofen 25 mg nedir ne işe yarar

Dexofen 25 Mg Fiyatı 2021

Türk İlaç Rehberi sitesindeki bilgilere göre Dexofen 25 mg 21 Şubat 2021 tarihi itibariye 17 lira 10 kuruşa satılmaktadır. Dexofen bu yılın başında 14 tllik fiyattan satılıyordu ve kısa süre içinde %19 zamlandı. 

Dexofen 25 Mg Yan Etkileri Nelerdir?

Neredeyse bütün ağrı kesicilerde olduğu gibi Dexofen’de benzeri yan etkileri sahiptir. Nefes almada güçlük çekme,mide bulantısı ve dudağın şişmesi gibi yan etkiler görülebilir. Bu ve benzeri yan etkileri görmeniz durumunda uzman doktorunuza danışmalısınız.

Dexofen 25 Mg Nedir?

Dexofen bir analjeziktir yani ağrı kesicidir. Eli Lilly and Company firmaları tarafından üretime girmiş ve 1950’lerin başında piyasaya sürülmüştür. Ülkemizeyse 2011 yılında giriş yapmış ve reçeteyle yazılmaya başlanmıştır.

Dexofen 25 Mg Ne İşe Yarar?

Giriş cümlesinde bahsettiğimiz gibi dexofen hafif ağrıların giderilmesinde kullanılır. Örneğin diş ağrısı ve baş ağrısı yaşanan durumlarda uzmanlar tarafından hastaya yazılır. Boğaz ağrıları ve 20’lik diş çekimlerinden sonrada en sık kullanılan ilaçlardan biridir.

Dexofen 25 Mg Kullananlar Muhakkak Bilmeli

  • Karaciğer ve böbrek problemleri yaşayan hastaların kullanmaması önerilir.
  • Mide kanamasıyla yüksek tansiyon sorunları yaşamış hastalarınsa uzmana başvurması gereklidir.
  • Dexofen yazdığımız gibi hafif bir ağrı kesicidir ve ameliyat sonrası gibi durumlarda kullanılamaz.
  • Reşit olmayan bireylerin kullanmadan önce mutlaka aile hekimine görünmesi gerekir.
  • Gebelik dönemindeki kadınlar kullanması önerilmez.
  • Astımı olan hastalarda yine eczaneden kendi başına alıp kullanmamalı.

Önemli Not: Sağlığınız için mutlaka ilacı kullanmadan önce bir uzman hekime görünün ve size yapılacak testler sonunda uygun görünürse ilacı kullanın.

Yorum yapın

petinya.net